داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

پزشکی، هنر است/ از کانون پرورش فکری تا جشنواره فرهنگی

نویسنده و کارگردان نمایش «ارغوان این بار تو بخوان»، گفت: اگر دید هنری داشته باشید و با پزشکی نیز آشنا شوید درمی یابید که پزشکی قطعا یک هنر است.

چیمن دانشیار در گفت وگو با ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت درباره سوابق هنری خود و آشنایی‌اش با هنر تئاتر، گفت: دوران کودکی‌ام در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سپری شد و در دوران دبیرستان نیز فعالیت‌هایی در زمینه تئاتر داشتم البته پس از ورود به دانشگاه وقفه‌ای بین فعالیت‌های هنری‌ام افتاد تا اینکه دو سال پیش از طریق معاونت فرهنگی دانشگاه با جشنواره‌ها و برنامه‌هایی که توسط امور فرهنگی وزارت بهداشت برگزار می‌شود آشنا شده و توانستم مجددا به سراغ علایق هنری‌ام بروم.

این دانشجوی رشته پزشکی با اشاره به اینکه بعد از آشنایی با برنامه‌های فرهنگی وزارت بهداشت با جمعی از دانشجویان کانون هنری دانشگاه را تاسیس کردیم ،افزود: علاقمندی بچه‌ها برایم شگفت انگیز بود و خیلی سریع توانستیم نمایشنامه‌های مختلفی را در سطوح مختلف به صورت جدی  تمرین و اجرا کنیم. بعد از جدی شدن کارمان تصمیم گرفتیم آثارمان را در معرض دید علاقمندان و درواقع مسابقه و داوری قرار دهیم بنابراین به جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت آمدیم.

دانشیار درباره روند رسیدن به اجرا نهایی نیز اظهار داشت: دو سال روی ایده و نمایشنامه «ارغوان اینبار تو بخوان» کار کردم و  شش ماه این نمایش سنگین را برای اجرا آماده کردیم. خوشحالم که نتیجه زحمات بچه‌ها به بار نشست و در مرحله گزینش انتخاب شدیم و به مرحله نهایی جشنواره راه پیدا کردیم.

نویسنده و کارگردان نمایش «ارغوان این بار تو بخوان»، با اشاره به حمایت دبیرخانه جشنواره و معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، گفت: بعد از گذشتن از مرحله اول تمرین‌هایمان را فشرده تر کردیم و روی اکسسوار و متن بیشتر کار کردیم. به هرحال کار ما دانشجویی است اما تلاش کردیم کاری در حد حرفه ای به مخاطب ارائه دهیم.

این دانشجو پزشکی با بیان اینکه با مشاوره‌های خوبی که از هنرمندان شهرمان (ارومیه) گرفتیم سطح نمایش را برای اجرای نهایی بالا بردیم، گفت: بخشی از همکاران من در این نمایش برای اولین بار است که در یک تئاتر همکاری می‌کنند، حُسن برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در این است که می توان به واسطه آن استعدادهای بالقوه را شناسایی کرد.

وی افزود: قرار گرفتن در فضای های هنری مانند این جشنواره کمک می‌کند دانشجویانی که حتی قبلا آشنایی با هنر نداشته‌اند هم به این مقوله آشنا و به آن علاقمند شوند. این اتفاق برای اعضای گروه من افتاد و بعد از اتمام اجرای نمایش از شدت خوشحالی اشک می‌ریختم.

دانشیار با اشاره به اینکه معتقدم یک پزشک اگر بخواهد در کار خود حاذق باشد باید دامنه دیدش را گسترده کند و تک بعدی نباشد، خاطرنشان کرد: اگر دید هنری داشته باشید و با پزشکی نیز آشنا باشید درمی یابید که پزشکی یک هنر است.

تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین، ۱۳۹۶
۲۰:۳۹ - ۹۹/۱۰/۲۷