داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

جشنواره فرهنگی، جامعه پزشکی را متوجه اهمیت هنر می کند

داور بخش تئاتر جشنواره فرهنگی، این رویداد را مروج فرهنگ سلامت در جامعه می‌داند.
 
‏محسن قصابیان یکی از داوران بخش تئاتر هشتمین دوره جشنواره فرهنگی به ستاد خبری این رویداد گفت: جشنواره فرهنگی و برگزاری چنین رویدادی را حرکتی فوق العاده می‌دانم. این جشنواره در سطح بسیار وسیعی برگزار می‌شود. اینکه جشنواره ای برگزار شود برای دانشجویان رشته های غیر هنری که دغدغه ها و علایق هنری خود را دارند حرکتی قابل تقدیر است.

قصابیان ادامه داد: این دانشجویان تکلیف شان مشخص است و بالاخره قرار است یا پزشک شوند یا پرستار و یا یکی دیگر از رشته های مرتبط با علوم پزشکی پس شغل و جایگاه اجتماعی شان مشخص است. وقتی این افراد که قرار است در آینده مشاغل سنگین و پر دغدغه ای داشته باشندعجین می‌شوند با هنر و ادبیات، این همنشینی در آینده شغلی آنها و در بعد گسترده تر تمام جامعه تاثیر گذار است.

این استاد دانشگاه گفت: متاسفانه وضعیت هنر در جامعه ما وضعیت مناسب نیست و علت هم این است که در هر جامعه ای ابتدا نیازهای اولیه برطرف می‌شود و سپس به مسایل دیگر از جمله مقوله فرهنگ پرداخت میشود. به همین دلیل هنر در کشور ما که کشوری در حال توسعه می باشد هنوز نوزاد است. هر جشنواره یا رویداد فرهنگی که به این مفاهیم یعنی فرهنگ و هنر بپردازد و سعی در گسترش آنها در جامعه داشته باشد مفید و شایان توجه است.

قصابیان گفت: ضمن اینکه مفاهیم هنری و فرهنگ میتواند کمک حال گسترش مفهوم سلامت در جامعه باشد. پزشکی که در دوران دانشجویی اش به یک اثر هنری پرداخته باشد و سعی داشته باشد از طریق هنر نمایش یا هنرهای دیگر مفهوم سلامت را ارائه دهد قطعا در آینده نیز پزشگی پخته تر خواهد بود و دید وسیع تری نسبت به مفهوم سلامت و بهداشت روح و جسم خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: چنین پزشکی در برخورد با بیماران‏ مردم و نظام درمانی نیز موفق تر عمل خواهد کرد. در جوامع توسعه یافته به کسانی که اهل هنر هستند نگاه ویژه ای وجود دارد. یعنی کسی که اهل تئاتر و سینما و سایر هنرهاست طبعا اهل مطالعه است‏ اندکی روانشناسی می‌داند و در تعامل با جامعه لطیف تر و صبورتر و آگاه تر است. جشنواره فرهنگی می‌تواند به تربیت چنین افرادی کمک کرده و تعداد و آمار پزشکان مطلع و فرهیخته را بالا ببرد.

تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین، ۱۳۹۶
۰۵:۳۸ - ۹۹/۰۵/۱۵