داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

ترکیب دغدغه‌های پزشکی با رنگ، نور و نشانه

فضای نمایشگاهی پردیس تئاتر تهران مملو از تجربه‌های تازه و جذاب دانشجویان پزشکی است.

 پردیس تئاتر تهران این روزها میزبان آثار هنری دانشجویانی است که در رشته‌های مختلف پزشکی تحصیل می‌کنند. این دانشجویان که از شهرهای مختلف در کنار همدیگر جمع شده‌اند تا طی چند روز، در فضایی به دور از درس و دانشگاه، به دغدغه‌ها و علاقمندی‌های فرهنگی‌شان بپردازند، هر کدام با توانایی‌ها و استعدادهای خاصی در این رویداد فرهنگی مشارکت کرده‌اند؛ از جمله هنرهای تجسمی.

در عرصه هنرهای تجسمی، آثار در دو بخش‌ دانشجویی و بخش کارکنان، اساتید و اعضای هیات علمی در معرض بازدید علاقمندان قرار گرفته است. در نگاهی کلی می‌توان گفت بیشترین آثار در بخش هنرهای تجسمی را آثار خطاطی به خودش اختصاص داده که نشانگر روحیه هنرمندانه پزشکانی است که اغلب، دستخط‌هایشان سوژه طنز قرار می‌گیرد. در بخش خوشنویسی، آثار ارائه شده شامل سبک‌های مختلفی است از جمله نقاشی خط، نستعلیق، نسخ، شکسته نستعلیق، معلی و تحریری.

بخش دیگری از دیوارهای سالن پردیس تئاتر تهران به عکس اختصاص داده شده است. در این بخش نیز در کنار عکس‌هایی با موضوع آزاد، می‌توان عکس‌هایی را دید که از زاویه نگاه دانشجویان علوم پزشکی گرفته شده و شامل حضور نوزادان در بیمارستان، کودکان، سالمندان، معلولان و ... است. بعضی از این عکس‎‌ها که در دو سبک رنگی و سیاه و سفید گرفته شده‌اند، حال و هوای شهر دانشجوهای شرکت کننده را نیز به نمایش درمی‌آورد.

پوستر هم قسمت دیگری از این نمایشگاه را به خودش اختصاص داده، این آثار، بیشترین ارتباط موضوعی را با بخش سلامت دارند. به عنوان مثال در بعضی از این پوسترها این عبارت‌ها به چشم می‌خورد: اعتیاد جامعه را به نابودی می‌کشاند، با سیگار به خانواده‌ات شلیک نکن، اعتیاد یک انتخاب است، اهدای عضو؛ اهدای زندگی، حذف غذاهای مضر از زندگی، تاثیر بازی‌های رایانه‌ای روی مغز کودکان را جدی بگیریم و ... همچنین آثاری با موضوع تحریم دارویی، مصرف بی‌رویه دارو، ایدز، خانواده و ... در بخش پوستر دیده می‌شود.

طراحی، نقاشی، تصویرسازی، هنرهای دستی از جمله بافت گلیم و ... بخش‌های مختلف دیگری هستند که در این جشنواره فرهنگی از سوی دانشجویان علوم پزشکی ارائه شده‌اند تا بیانگر توانایی این دانشجویان نه تنها در عرصه‌ علم و دانش، بلکه در عرصه فرهنگ و هنر هم باشند.

نکته جالب توجه در این نمایشگاه، اشتیاقی است که دانشجویانی که آثارشان را در حوزه هنرهای تجسمی ارائه کرده‌اند، برای شنیدن نظر اساتید دارند. آنها با دعوت از اساتید مختلف، آنها را به تماشای آثار ارائه شده می‌برند تا نظرشان را جویا شده و در عین حال که از نظر دیگر دانشجویان بهره‌مند می‌شوند، اینجا برایشان کلاس درسی هم باشد که بتوانند بعد از تمام شدن روزهای جشنواره در تهران، با دانش اساتید و هنرمندان آشنا شده و به عنوان جامعه پزشکی، با کوله‌باری از تجارب فرهنگی به شهرهای دور و نزدیک برگردند.

تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین، ۱۳۹۶
۰۳:۵۷ - ۹۹/۰۴/۲۵