داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

نمایشی با موضوع ازدواج/ رضایت از میزبانی معاونت فرهنگی

کارگردان نمایش «خانوم لیلی، آقای مجنون» معتقد است فرهنگ سازی و ترویج نگاه درست به موضوع سلامت کارکرد جشنواره فرهنگی  است.

حسین سعیدی به خبرنگار ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: این نمایش یک کار طنز یک ساعته و در یک فضای فانتزی بود. محور این نمایش موضوع ازدواج بود و ما در این کار تا حدودی ازدواج‌های دانشجویی را نقد کردیم و این نقد در خلال شخصیت‌های مختلف سیاه و سفید ایرانی شده بود.در این نمایش هم مکتبخانه را داشتیم و هم نقالی خوانی را که این کار با یک پرده طراحی شده بود و بازیگران از دل این پرده بیرون می‌آمدند و در مجموع یک فضای فانتزی ایجاد شده بود؛ و چیزی که تا به الان شنیده‌ام این است که از این کار استقبال شده است.

او در پاسخ به این سوال که چرا این متن را برای شرکت در جشنواره انتخاب کرده، گفت: یکی از مسائل جامعه امروز ما مسئله ازدواج است. البته ما نمی‌خواستیم این موضوع را به صورت کلیشه‌ای مطرح کنیم برای همین فضای فانتزی را انتخاب کردیم که محور آن نشاط و طنز بود. تلاش ما این بود که در خلال نقد و بررسی مشکلات ازدواج، این نشاط را به دانشجویان هم منتقل کنیم. همچنین او گفت ناگفته نماند که ازدواج و سلامت یکی از محورهای مورد تاکید در جشنواره هم بود.

دبیر کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز یادآور شد: من از جشنواره هفتم سابقه حضور در این جشنواره را داشته و امسال دومین سال است که در این جشنواره فرهنگی شرکت می‌کنم. نسبت به سال گذشته سطح آثار ارائه شده در این دوره بسیار بالا رفته و ما نمایش‌های حرفه‌ای زیادی را تا به الان شاهد بوده‌ایم. علاوه بر اینکه این جشنواره از مدت‌ها قبل شور زیادی را هم دانشگاه‌ها ایجاد کرده است.از محاسن جشنواره این بود که ما با گروه‌های هنری سایر دانشگاه‌ها هم ارتباط برقرار کردیم.

او با اشاره به کیفیت سطح میزبانی معاونت فرهنگی وزارت بهداشت بیان کرد: در این چند روز که ما مهمان آنها بودیم، شور و نشاط زیادی در فضا حاکم بوده و به دانشجوها بسیار خوش گذشته است. علاوه بر اینکه کارگاه‌های آموزشی و هنری بسیاری هم در حال برگزاری است که همگی از استاندارد بسیار بالایی برخوردار بودند. برای همین ما شاهد یک جشنواره چند بعدی هستیم.

کارگردان نمایش «خانوم لیلی، آقای مجنون» در خصوص ورود دانشجویان رشته‌های پزشکی در عرصه هنر گفت: در سطح جامعه اقبال عمومی به سمت رشته‌های پزشکی و شاخه‌های مرتبط با آن بسیار زیاد است. درحالی که ممکن است علاقه و توانمندی این افراد در رشته‌های هنری بسیار بیشتر باشد. برای همین این جشنواره فرصت خوبی برای این افراد مهیا می‌کند تا به علایق هنری خود بپردازند. این جشنواره برای دانشجویان پزشکی پلی برقرار کرد تا وارد عرصه هنر شوند.

این دانشجوی سال سوم رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین عنوان کرد: ما در حوزه سلامت به فرهنگی‌سازی ویژه‌ای نیاز داریم و خودمان به دلیل رشته‌‌ای که در آن تحصیل می‌کنیم جزء کسانی هستیم که در سیستم سلامت کشور نقش مستقیمی داریم. برای همین چنین جشنواره‌هایی این فرصت را فراهم می‌کند که بتوانیم به کمک هنر در حوزه سلامت، تبلیغات مختلفی را انجام داده و فرهنگ سازی کنیم. خیلی خوب است که دانشجویان علوم پزشکی بتوانند از هنرشان استفاده کنند و با تکیه بر دانش آکادمیک خود فرهنگ سلامت را ارتقا بخشیده و به بدنه جامعه تزریق کنند.

تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین، ۱۳۹۶
۰۳:۰۹ - ۹۹/۰۴/۱۳