داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

پزشکان فقط طبیب جسم نیستند، طبیب جان هم هستند

داور بخش تئاتر خیابانی هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: زمانی که علم به حکمت، فرهنگ و معرفت تبدیل می‌شود، مرتبت بالایی پیدا می‌کند.

دکتر اردشیر صالح‌پور پژوهشگر، نویسنده و استاد دانشگاه به ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: درگیر بودن با دو مقوله فرهنگ و هنر برای تمام اقشار و اصناف ضرورری است، همانطور که فردوسی می‌گوید «به فرهنگ باشد روان تن‌درست»، سلامت روان یک جامعه را فرهنگ آن است که تامین می‌کند. علم، فقط یک مهارت و دانش است، اما زمانی که این دانش به حکمت، فرهنگ و معرفت تبدیل می‌شود یک مرتبت بالا پیدا می‌کند. به همین دلیل است که در تعلیم و تربیت ما، پرورش همواره از آموزش مهمتر است و تهذیب بر علم اولویت پیدا می‌کند.

دکتر صالح‌پور با استقبال از برگزاری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت افزود: با توجه به این موضوع، بسیار خوب است که وزارت بهداشت، این ابتکار فرهنگی را به خرج داده و به این توجه داشته که یک پزشک، فقط پزشک جسم نیست بلکه پزشک جان هم می‌تواند باشد و جان، از فرهنگ مایه می‌گیرد. بنابراین معتقدم جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت می‌تواند به نو‌ع برخورد و ارتباط‌ها و عواطف پزشکان در برخورد با بیماران کمک شایان توجهی کند.

این پژوهشگر هنرهای نمایشی با تاکید بر این که «گل سرسبد فرهنگ، هنر است»، گفت: هنر با زیبایی‌ها، لطافت و ارزش‌های زیبایی‌شناسانه سر و کار دارد. در فرهنگ ما هم همواره جمال به معنای زیبایی در کنار عنصر دیگری به نام کمال، کامل می‌شود. به همین دلیل است که فکر می‌کنم اقدام بسیار خوبی است که پزشکان ما به فرهنگ هم توجه می‌کنند چراکه همانطور که همیشه شنیده‌ایم جسم سالم با یک روان سالم در ارتباط است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم این رویداد بتواند وجه فرهنگی و هنری را در مشاغل پزشکی به خوبی ارتقا دهد و پلی بین احساسات و مناسبات جامعه با پزشکان در حوزه‌های مختلف باشد. امیدوارم این جشنواره بتواند زمینه‌ای را برای گسترش هنر در مجامع پزشکی فراهم کند.

او همچنین درباره آثاری که در این جشنواره دانشجویی دیده افزود: از آنجا که این دانشجویان، در رشته‌های پزشکی تحصیل می‌کنند، انتظار کارهای حرفه‌ای نداریم اما هنر یک امر ذاتی و فطری است، در دانشگاه‌های پزشکی هم آثاری را می‌بینیم که در حد کارهای حرفه‌ای دانشجویان هنری است. 

تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین، ۱۳۹۶
۰۴:۲۹ - ۹۹/۰۴/۱۷