داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

کارتن‌ خواب‌‌ها به جشنواره فرهنگی رسیدند

کارگردان نمایش «شب و گربه زیر طاقی»، گفت: تلاش کردیم در این نمایش نگاهی متفاوت به کارتن‌خواب‌ها و گورخواب‌ها داشته باشیم و بگوییم آنها آدم‌های بدی نیستند.

مهلا رنجبران کارگردان نمایش «شب و گربه زیر طاقی» درباره این که چه شد این موضوع را برای یک اجرای تئاتری انتخاب کرده، گفت: اخیرا می‌بینیم که موضوع گورخواب‌ها و کارتن‌خواب‌ها بیشتر از گذشته مطرح شده است، من هم به عنوان کسی که یک دغدغه اجتماعی دارم، احساس کردم می‌خواهم در این زمینه آنچه به ذهنم می‌رسد را بیان کنم و از زاویه دید خودم به این موضوع بپردازم. نگاهی که در این نمایش به کارتن‌خواب‌ها دارم این است که نباید تنها به آنها به چشم مقصر نگاه کنیم بلکه آنها محصول شرایط خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی هستند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه کارتن خواب ها نه این که خودشان تقصیری در انتخاب این شیوه زندگی داشته باشند، ادامه داد: تلاش کردم در این نمایش، زبان این افراد باشم و دغدغه‌ها، سختی‌ها و شرح حال زندگی‌شان را به مخاطبان تئاتر عرضه کنم. افرادی که این نمایش را دیده‌اند می‌گویند در تغییر نگاهشان به حاشیه‌نشین‌ها تاثیر داشته و به آنها این مجال را داده که برای ساعتی با دغدغه‌های افراد کارتن‌خواب همراه شوند و از این به بعد، برخورد منصفانه‌تری با آنها داشته باشند.

این دانشجوی رشته هوشبری از دانشگاه علوم پزشکی همدان است، درباره جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: این جشنواره، به دانشجویانی که در رشته‌های پزشکی فعالیت و تحصیل می‌کنیم اما به فرهنگ و هنر علاقه داریم، این امکان را می‌دهد که به علاقمندی و استعدادمان پاسخ بدهیم و تنها در رشته پزشکی فعالیت نکنیم.

وی افزود: از کودکی به تئاتر علاقمند بودم و بعد از این که در دانشگاه علوم پزشکی مشغول تحصیل شدم و متوجه این شدم که یک جشنواره فرهنگی از سوی وزارت بهداشت برگزار می‌شود، بسیار خوشحال شدم که می‌توانم در زمینه تئاتر فعالیت کنم و حرف‌ها و دغدغه‌های اجتماعی که دارم را با زبان هنر بیان کنم. سایر اعضای این نمایش از جمله بازیگران و عوامل طراحی صحنه و موسیقی و ... همه از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان هستند که هر کدام در رشته‌های مختلفی تحصیل می‌کنند اما همه به هنر علاقمند هستند و دوست دارند نگاهشان به مسائل مختلف اجتماعی را در قالب هنر بیان کنند.

تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین، ۱۳۹۶
۰۳:۵۲ - ۹۹/۰۴/۱۷