داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

جزییات حضور کشورهای خارجی در بخش بین‌الملل در گفت‌وگو با دبیر این بخش؛ تلاش ما بر حضور کشورهای مختلف بود

دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ در بخش بین‌الملل به مانند سالیان گذشته میزبان هنرمندان خارجی است. محمدعلی حجازی، مدیر بخش بین‌الملل دهمین جشنواره سیمرغ درباره  این بخش توضیحاتی داده که در ادامه می‌خوانید.

استقبال هنرمندان خارجی از این دوره از جشنواره سیمرغ به چه شکل بوده است؟

ما امسال با بیش از هزار دانشگاه در 107 کشور مکاتبه داشتیم و فراخوان جشنواره را برایشان ارسال کرده و به اشتراک گذاشتیم، از بین آثار ارسالی 22 نامزد داریم که فیلمسازان شامل 16 مرد و شش زن می‌شوند.

با سفارتخانه کشورهای خارجی در ایران هم مکاتبه داشته‌اید یا خیر؟

ما با سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در ایران هم مکاتبه داشتیم و با رایزن‌های فرهنگی‌شان ارتباط برقرار کرده، برایشان نامه فرستادیم و درخواست کردیم تا درباره جشنواره اطلاع‌رسانی کنند. تمام تلاش ما بر این است که امکان حضور این کشورها و به طور ویژه شش کشور حاضر در بخش مسابقه در جشنواره دهم سیمرغ فراهم شود.

درباره معیارهای اولیه انتخاب آثار در بخش بین‌الملل نیز توضیحاتی برایمان می‌دهید؟

ارائه اثری که کارگردانش دانشجو باشد، موضوع فیلم طبق فراخوان مرتبط با حوزه سلامت باشد و... از جمله شاخص‌های اولیه در انتخاب آثار بخش بین‌الملل بود.

امسال چند کشور برای شرکت در جشنواره بین‌المللی سیمرغ ابراز تمایل کردند؟پ

امسال 107 کشور متقاضی حضور در بخش بین‌الملل جشنواره سیمرغ شده‌اند که از این تعداد 10 کشور هند، برزیل، آمریکا، ترکیه، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، روسیه و آلمان با بیشترین تعداد اثر در صدر هستند. از میان این فیلمسازان این 107 کشور، 22 نامزد نهایی برای حضور در بخش رقابتی انتخاب شده‌اند که 16 فیلمساز و شش فیلمساز زن می‌شوند. همچنین ایران، انگلستان، بلژیک، هند، افغانستان و لبنان شش کشوری هستند که در بخش مسابقه جشنواره نامزد دارند و جشنواره سیمرغ میزبان فیلمسازان این کشورها در ایام برگزاری خواهد بود.

توضیحاتی درباره آثار ارسال شده نیز برایمان می‌دهید؟

بیش از سه هزار اثر در بخش بین‌الملل به دبیرخانه دهمین جشنواره سیمرغ ارسال شده است. امسال بخش بین‌الملل در چهار شاخه فیلم کوتاه، مستند، تیزر، نماهنگ، پوستر، انیمیشن و... آثار متقاضیان را دریافت کرده است که در مجموع بیش از سه هزار اثر به دبیرخانه ارسال شده است و مجموع آثار ارسال شده به تفکیک، بدین شرح است: فیلم کوتاه (دو هزار و 619 اثر)، مستند (114 اثر)، فیلمنامه (324 اثر)، نماهنگ و تیزر (95 اثر) و انیمیشن (148 اثر).

 

تاریخ انتشار: ۰۵ آذر، ۱۳۹۸
۲۰:۴۱ - ۹۹/۰۷/۰۸