داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

امیر للگانی، دبیر دهمین جشنواره سیمرغ: هنرمندان در حوزه فرهنگ سلامت تاثیرگذارند

جشنواره سیمرغ امسال نسبت به دوره‌های گذشته بر ارتقای کیفیت آثار و برگزاری در جهت آگاهی بخشی به جامعه در حوزه فرهنگ سلامت برنامه‌ریزی کرده است. اتفاقی که قطعا تاثیرگذاری چنین جشنواره‌ای را بیش از گذشته خواهد کرد. برای آگاهی بیشتر از جزییات اتفاقات تازه و رویکردهای جدید، با امیر للگانی، دبیر دهمین جشنواره سیمرغ گفت‌و‌گو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

به عقیده شما به عنوان دبیر این دوره از جشنواره سیمرغ، مخاطبان در دوره دهم جشنواره شاهد چه تغییراتی نسبت به دوره‌های پیشین هستند؟

ما طبیعتا سال به سال که جشنواره برگزار می‌شود جلسات ارزیابی برگزار می‌کنیم تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنیم، در جشنواره دهم عمده تغییرات محتوایی و کیفی بوده و چندان در رشته‌ها و کمیت جشنواره تغییری ایجاد نشده است. ما تلاش کردیم تا کارها و روند برگزاری جشنواره را به سمت کیفیت بهتر ببریم و به شکلی برنامه ریزی کنیم که دوره دهم بهتر از دوره نهم جشنواره سیمرغ برگزار شود.

میزان استقبال شرکت کنندگان و متقاضیان حضور در جشنواره دهم به چه شکل بوده است؟

جشنواره سیمرغ چند بخش دارد که فراگیرترین آن ویژه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی است و تنوع و تعدد رشته‌ها در این بخش از همه بیشتر است، دانشجویان در این بخش می‌توانستند در هر رشته‌ای که مایل بودند حضور پیدا کنند. ما طبیعتا توقع داریم دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی با توجه به اینکه در طول سال در کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها فعال هستند، در جشنواره سیمرغ هم حضور چشمگیری داشته باشند. امسال به لحاظ کمی و کیفی رشد خوبی در این زمینه داشتیم و داوران هم از کیفیت آثار نسبت به دوره‌های گذشته رضایت داشتند.

این استقبال در بخش کارکنان چطور بوده و نسبت به سال گذشته رشد و تغییری داشته است؟

بله، خوشبختانه در بخش کارکنان، هیات علمی و جامعه پزشکی کشور که باز هم در حیطه دانشگاه‌های علوم پزشکی است، با توجه به اینکه از چند سال پیش این بخش را به جشنواره اضافه کردیم استقبال بسیار خوب بوده است. ما هنرمندانی در جامعه پزشکی داریم که به وسیله جشنواره شناسایی و به جامعه هنری کشور معرفی شدند. ما در وزارت بهداشت رسالتی متمرکز بر فرهنگ سلامت جامعه داریم و باید مردم را از بایدها و نبایدهای سلامت خود آگاه کرده و از هر ابزاری برای افزایش سطح آگاهی مردم استفاده کنیم؛ یکی از این ابزارها هنر است که می‌تواند در قالب‌های مختلف آگاهی مردم را در حوزه سلامت ارتقا دهد. به همین دلیل شرکت در بخش فرهنگ سلامت جشنواره سیمرغ را برای همه دانشجویان کشور آزاد گذاشتیم که با استقبال خوبی هم رو به رو شد. من فکر می‌کنم به لحاظ کمی به توسعه خوبی رسیده‌ایم و باید تلاش کنیم تا سطح کیفی آثار را بالا بیاوریم، همچنین باید پس از جشنواره فرصتی را برای ارائه آثار به جامعه فراهم و با همکاری نهادهای دیگری چون صداوسیما بستری را برای شناساندن هنرمندان مهیا کنیم.

جشنواره سیمرغ از ظرفیت هنرمندان بر آگاهی بخشی به جامعه در حوزه سلامت متمرکز است،  به عقیده شما هنرمندان تا چه اندازه می‌توانند بر این حوزه تاثیرگذار باشند؟

هنرمندان بسیار در زمینه ارتقای سطح آگاهی مردم در حوزه سلامت موثر هستند و در همه دنیا از ظرفیت هنرمندان در جهت تحقق این هدف استفاده می‌شود. جشنواره سیمرغ ارتباط خوبی بین هنرمندان و حوزه وزارت بهداشت ایجاد کرده است، بیش از 150 هنرمند درجه یک کشور ما را در داوری آثار این رویداد فرهنگی همراهی می‌کنند که طبیعتا پیام‌هایی برای جامعه دارند. همچنین آشنایی دانشجویان با هنرمندان می‌تواند به ارتباط کاری آن‌ها در آینده منتهی شود، به نظرم ما اگر می‌خواهیم جامعه خوبی داشته باشیم باید دست به دست هم داده و کمک کنیم تا در حوزه فرهنگ سلامت اتفاق خوبی رخ دهد. من مطمئن هستم که جامعه پزشکی با بهره بردن از بستر جشنواره هنرمندان بزرگ و بهتری را به جامعه معرفی خواهد کرد و همچنین در آینده دانشجویان غیرپزشکی در که حوزه فرهنگ سلامت فعالیت خود را آغاز کرده‌اند در آینده به جامعه معرفی خواهند شد.

نظرتان درباره شعار این دوره از جشنواره سیمرغ چیست؟

شعار جشنواره سالانه ثابت است، «سالم زیستن هنر است» و ما معتقدیم جامعه باید به این سمت پیش رود که مردم برای زندگی و سلامت خود ارزش قائل شوند و فکر می کنیم هر کس بتواند سالم زندگی کند هنرمند تمام عیار است.

تاریخ انتشار: ۰۶ آذر، ۱۳۹۸
۲۱:۲۳ - ۹۹/۰۷/۰۸